Aleksander Łyczek laureatem LVIII Olimpiady Astronomicznej !

Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły Aleksander Łyczek (III A1) został laureatem LVIII Olimpiady Astronomicznej. Świetny wynik w zawodach finałowych (czwarte miejsce w kraju !)  sprawił, że Olek będzie reprezentował Polskę w IX Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która odbędzie się w Indonezji (w mieście Semarang ) latem 2015 r.

Tytuł laureata Olimpiady Astronimicznej gwarantuje wstęp na większość wydziałów matematyczno-fizyczno-technicznych w Polsce z pominięciem procedury rekrutacyjnej. Wszyscy laureaci otrzymali teleskopy Sky-Watcher Dobson 200/1200.

Do sukcesu ucznia oprócz jego wielkiego talentu, pasji i dużej ilości efektywnej, niekoniecznie ciężkiej pracy, przyczyniły się wyjazdy na obozy naukowe i seminaria prowadzone przez Klub Astronomiczny Almukantarat.

Nauczycielem ucznia jest dr Agnieszka Wojtaszek-Szwarc.

Olkowi i jego opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, a w szczególności tych astronomicznych osiągniętych na półkuli południowej.

Ogólnopolska Olimpiada Astronomiczna odbyła się już po raz 58. Tematyka konkursu dotyczy astronomii, fizyki i astronomicznych aspektów geografii. Finałowe zmagania z udziałem 21 uczniów z całej Polski odbyły się między 5 a 8 marca w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Oprócz zadań teoretycznych uczestnicy musieli przeprowadzić samodzielną obserwację astronomiczną. Znajomością wyglądu nieba popisali się pod sztucznym niebem planetarium. Do wysokiego wyniku niezbędne było opanowanie przez Olka zagadnień z zakresu fizyki i astronomii wykraczających poza program szkolny oraz biegła znajomość warsztatu matematycznego (np. funkcje cyklometryczne, rachunek różniczkowy i całkowy, rachunek błędów, umiejętność stosowania rachunków przybliżonych. )

Poniżej przykład zadania finałowego (zadanie nr 1).

Dla dwóch gwiazd ciągu głównego o typie widmowym zbliżonym do typu Słońca wyznaczono obserwowaną wielkość gwiazdową w barwie V i wskaźnik barwy (B–V): Gwiazda 1: 18,03 V i 18,45 B-V. Gwiazda 2: 0,69 V i 1,33 B-V.
Wyznacz odległości do obu gwiazd. Wiedząc, że jedna z gwiazd znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia, a druga – w Wielkiej Niedźwiedzicy oraz, że ekstynkcja w barwie V, AV = 0,75 AB, gdzie AB jest ekstynkcją w barwie B, wskaż tę gwiazdę, która znajduje się w Łabędziu. Odpowiedź uzasadnij. Do zadania załączona została tabela zależności między typem widmowym a wskaźnikiem barwy (B-V) dla gwiazd różnych klas jasności …

GRATULACJE !