Amnesty International

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz czternasty. W czasie Maratonu powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w rekordowej liczbie ponad 350 miejsc w całej Polsce i w około 60 krajach na całym świecie. W Końskich będziemy pisać go 11 grudnia w II Liceum Ogólnokształcącym, ul. Sportowa 9. Rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 9:00 i trwać będzie co najmniej do godziny 15.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

W ubiegłym roku w ponad 230 miejscach w całej Polsce napisano 189 103 listów. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników Maratonu Pisania Listów w II Liceum Ogólnokształcącym.

Jak napisać taki list?

To bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać. Warto również skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać, kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana. Listy można pisać po polsku. Wówczas warto podkreślić jednak w treści listu nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy. Będą również dostępne formularze, na podstawie których będzie można wzorować swój list.

Lokalne koordynatorki wydarzenia:

Anna Janus, Magdalena Siatkowska,

O Amnesty International

Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od ponad 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzimy kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Naszą wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku Amnesty International została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Cases_Online_Amnesty.indd

Zakończył się 14 Maraton Pisania Listów Amnesty International. W naszej szkole listy pisaliśmy 11.12.2013r. Powstało, aż 200 listów i 8 kartek pisanych w czternastu różnych przypadkach łamania praw człowieka! W imieniu organizatorek: p. Anny Janus i p. Magdaleny Siatkowskiej dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji. Szczególne słowa uznania należą się klasom, które w całości bądź prawie w całości wzięły udział w Maratonie: kl. IIIE, IIIC, IIB i IA. Dziękujemy również tym uczniom, którzy dyżurowali w punkcie zbierania listów, są to:

ID – Dominika Sadowska, Sławomir Solarz

IIA1 – Barbara Bukowska, Aleksandra Ilska, Leszek Domaradzki

IIB – Anna Słowik, Bartosz Wróbel, Katarzyna Poznańska

IIIB – Patrycja Chmielewska, Eliza Hryc

IIIF – Adrianna Mikuła, Sylwia Orman

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pobijemy nasz maratonowy rekord. Zapraszamy na Maraton 2014r. w II LO!