APPLES – Nauka przedsiębiorczości poprzez praktykę w Niemczech

W dniach 06.12. – 12.12.2015r. w Andernach w Niemczech odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie w ramach projektu  „APPLES – Applying Practices for Productive Learning of Entrepreneurial Skills”, współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Wzięli w nim udział uczniowie z Włoch, Chorwacji, Litwy, Portugalii, Grecji, Niemiec, a także trzy uczennice z naszej szkoły: Klaudia Góral, Kinga Ciupa, Aleksandra Dajer wraz z koordynatorami projektu Małgorzatą Świtakowską i Jolantą Kozubską.

Uczniowie uczestniczyli w różnego rodzaju zajęciach. Poznawali zasady stworzenia własnej  firmy w Niemczech i innych krajach Europy, mieli możliwość porównania wysokości podatków, zwracali uwagę na niezbędne do założenia firmy formalności oraz szacowali  czas potrzebny na uruchomienie własnej działalności. Okazało się, iż najszybciej można to zrobić w Niemczech, zaś najwięcej czasu zajmie to na Litwie – ponad 2 miesiące.
Duże zainteresowanie budziło spotkanie z młodym przedsiębiorcą niemieckim, który opowiadał o ważnych aspektach prowadzenia własnej firmy, a także ankietowanie właścicieli sklepów i konsumentów.
W ostatnim dniu uczniowie zorganizowali międzynarodowy sklep, w którym oferowali różnorodne produkty z jabłek. Sklep wzbudzał ogromne zainteresowanie wśród młodzieży niemieckiej. Podczas projektu uczniowie pracowali cały czas w międzynarodowych grupach, co pozwoliło im zintegrować się i poprawić umiejętności językowe. Mieli do wykonania wiele ciekawych zadań.

Aby uatrakcyjnić uczestnikom pracę i maksymalnie wykorzystać czas pobytu, koordynatorzy zorganizowali dwie wycieczki. Celem pierwszej z nich było gospodarstwo znajdujące się na wulkanie (na szczęście uśpionym). Młodzież poznała tam wiele tajników uprawiania roślin, zobaczyła jak wyglądają specjalne ,,hotele” dla dzikich zwierząt i insektów, a także nauczyła się przyrządzania niezwykle smacznych pieczonych jabłek.
W ramach drugiej wycieczki uczniowie zwiedzili Trier, najstarsze niemieckie miasto, podziwiając piękno zabytków i bogactwo zbiorów muzealnych, obejmujących eksponaty pochodzące nawet z czasów rzymskich.
Uczniowie mieszkali u niemieckich rodzin, co pozwoliło im lepiej poznać lokalną kulturę. Wszyscy zadowoleni z tej niezwykłej przygody z chęcią spotkaliby się ponownie. Była to ciekawa forma rozwijania zainteresowań i talentów oraz wspierania przedsiębiorczości młodzieży.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA