Erasmus+ znowu w akcji w naszej szkole !

Projekt  „Migration matters- Migracje” realizowany w latach 2017-2019 współfinansowany jest  w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ .

W programie uczestniczy młodzież z 9 krajów Europy: Niemiec, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Włoch, Chorwacji, Litwy, Grecji i Polski. Jest to największe partnerstwo programu Erasmus+ w Polsce, które współpracuje ze sobą już po raz trzeci.

Celem projektu jest wymiana doświadczeń związanych z szeroko pojętymi problemami migracyjnymi w Europie, spojrzenie na problem z różnych perspektyw: historycznej geograficznej, ekonomicznej i społecznej.

Priorytety projektu  to wykluczenie społeczne w kontekście migracji, promowanie pozyskiwania umiejętności i kompetencji związanych z tematem projektu, przedstawienie problemu migracji w przeszłości i w dniu dzisiejszym.

Nasza szkoła jest gospodarzem i przyjmuje gości z krajów partnerskich w terminie 10.12-14.12.2018. Będzie u nas przebywać grupa 25 uczniów i 16 nauczycieli, a towarzyszyć im będzie 22-osobowa grupa uczniów II LO.

Podczas pobytu w Polsce uczniowie będą prezentować osiągnięcia wybitnych ludzi, które powstały dzięki migracjom, analizować wpływ migracji na język, sztukę, literaturę i architekturę. Zwiedzą ważne z punktu widzenia projektu miejsca w kraju: Muzeum POLIN w Warszawie, Pałac Poznańskich w Łodzi, dzielnicę Kazimierz w Krakowie oraz nasze miasto Końskie. Dzięki umowie patronackiej szkoły z Wydziałem Geografii Uniwersytetu Łódzkiego uczestnicy wysłuchają wykładu o rozwoju Łodzi, dzięki czterem narodowościom: Polakom, Niemcom, Żydom i Rosjanom.

Całe spotkanie przebiegnie w bożonarodzeniowym nastroju i będzie też okazją do pokazania naszych tradycji świątecznych i nauki polskiej kolędy z XVII wieku pt. ”Przybieżeli do Betlejem”.Uczestnikom projektu bardzo spodobała się Polska i na szczęście mieli oni okazję zobaczyć śnieg, co dla niektórych było nowością. Projekty takie jak ten są również dobrą okazją do tego by zawierać przyjaźnie z osobami z całej Europy, poznawać kulturę innych krajów oraz polepszać umiejętności językowe.

Pamiątkowe upominki dla uczestników projektu ufundowało Starostwo Powiatowe w Końskich.

Koordynatorami projektu są p.Małgorzata Świtakowska i p.Jolanta Kozubska.