Krok w stronę dziennikarstwa

W bieżącym roku szkolnym od stycznia do czerwca odbywały się ogólnopolskie warsztaty zorganizowane przez Stowarzyszenie WARTKO. W zjazdach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: drugoklasistki Anna Basiak  i Barbara Bukowska oraz uczniowie klasy maturalnej: Karolina Kupis, Rita Miernik, Sara Dusza, Ewa Borowiecka, Patrycja Boczek, Paulina Sosnowska, Patryk Karbownik wraz z opiekunkami: Grażyną Dukat,  Katarzyną Wilczyńską, Ewą Paszyńską.

W czasie zajęć koordynatorzy przybliżali wiedzę m.in. z zakresu poligrafii, dzięki której nasi uczniowie mogli poznać typową formę tekstu gotową do druku. Wykorzystując tę wiedzę,  można będzie tworzyć takie teksty, aby internauta mógł odczuwać komfort czytania. Z kolei zajęcia z fotografii pomogły nauczyć się odnajdywać ten jeden, właściwy kadr – streszczenie tekstu. Oczywiście wpisy nie byłyby tak bogate w ciekawą treść, gdyby nie kluczowe dla tej sprawy zajęcia z redakcji. Poza tym ulepszeniu poddano organizację pracy naszego szkolnego zespołu redakcyjnego. To właśnie one wspomogły struktury grupy w zakresie podziału obowiązków, radzenia sobie z terminami i zapobiegania pewnym problemom. Z pewnością dość wpływowa na przyszłą pracę zespołu okaże się komunikacja interpersonalna i nawiązywanie partnerstw lokalnych. Bez nich nie byłyby możliwe takie działania jak: pozyskanie informacji, współpraca czy znalezienie się w dobrym miejscu o właściwym czasie. Również nie bez przyczyny uczniowie przeszli krótki kurs w dziedzinach: metod badań społecznych, poruszania się w strukturach systemu demokratycznego, diagnozowania środowiska oraz pozyskiwania wsparcia społecznego. Warsztaty obudziły w kursantach świadomość praw autorskich, a także w znacznym stopniu ugruntowały dziennikarską odwagę.

unnamed   DSC00181   DSC00224 DSC00221 SONY DSC