Międzynarodowa integracja

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyło się spotkanie młodzieży i nauczycieli w ramach finansowanego przez Unię Europejską międzynarodowego projektu ERASMUS PLUS: „APPLES-Applying Practices for Productive Learning of Enterpreneurial Skills”-„Praktyczna nauka bycia przedsiębiorczym”. Nauczycielami odpowiedzialnymi za realizację przedsięwzięcia były Małgorzata Świtakowska i Jolanta Kozubska.

Główne cele projektu to: promowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi przez praktyczne działania, rozwijanie innowacyjności, kreatywności, pewności siebie, odpowiedzialności za własne działania, umiejętności podejmowania działań zmierzających do własnego rozwoju oraz przygotowanie młodzieży do zaistnienia w przyszłości na europejskim rynku pracy.

Uczestnikami są następujące kraje: Polska, Niemcy, Włochy, Portugalia, Chorwacja, Grecja, Litwa. Odbyły się już trzy spotkania: w Niemczech, Chorwacji i na Litwie. Realizacja projektu w Polsce przebiegała w dniach od 25 września 2016 do 01 października 2016.

Polskę odwiedzili następujący uczestnicy projektu: Niemcy (2 nauczycieli i 3 uczniów), Grecja (4 nauczycieli i 5 uczniów), Chorwacja (2 nauczycieli i 3 uczniów), Portugalia (4 nauczycieli i 3 uczniów), Włochy (2 nauczycieli i 3 uczniów) i Litwa (2 nauczycieli i 3 uczniów).

Program wizyty grupy międzynarodowej w Polsce skupiał się, zgodnie z założeniami projektu, na rozpowszechnianiu zdrowego trybu życia i rozwijaniu przedsiębiorczości. Przygoda rozpoczęła się w Warszawie, gdzie uczestnicy wzięli udział w wykładzie na temat zdrowego odżywiania. Wykład został przeprowadzony przez dietetyka, absolwenta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Większość realizowanych zadań odbywała się w grupach międzynarodowych.

W ramach dnia przedsiębiorczości uczestnicy odwiedzili KSWP, gdzie poznali historię powstania oraz zakres działalności instytucji. Mieli również możliwość przeprowadzania wywiadów na temat dbałości o zdrowie w miejscu pracy oraz funkcjonowania firmy. Przeprowadzili rozmowy z pracownikami Sanepidu, Banku PKO, Urzędu Miasta i II Liceum Ogólnokształcącego. Ważnymi punktami programu był również udział młodych w nagrywaniu wideo sportowego promującego zdrowy tryb życia. W tym celu odwiedzili kort tenisowy i szkołę tańca oraz miejscowy klub karate KYOKUSHIN, a także szkołę jogi. Opracowali również ulotkę informacyjną zawierającą zasady dobrze przeprowadzonej rozmowy o pracę. Oprócz pracy w grupach międzynarodowych, uczestnicy mieli również okazję zobaczenia atrakcji naszej stolicy i regionu. Pierwszego dnia pobytu w Warszawie zwiedzili Stare Miasto i Zamek Królewski. W Końskich i w Sielpi zapoznali się z historią regionu. Prawdziwą atrakcją była również wizyta w Sandomierzu i wędrówka Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym oraz spacer po centrum Kielc.

Pobyt grupy międzynarodowej w Końskich zakończył się uroczystym lunchem w restauracji Astoria, gdzie młodzież otrzymała certyfikaty uczestnictwa oraz skromne upominki promujące nasz region.

Koordynator projektu Ruth Schreckenberg, goszcząca ostatni raz w naszym mieście 10 lat temu, wyraziła wielkie uznanie dla zmian, jakie zaszły w Polsce od momentu jej wejścia do Unii Europejskiej. Zaproszeni na zakończenie projektu przedstawiciele lokalnych władz w osobach: Starosty Koneckiego Bogdana Sobonia, Wicestarosty Andrzeja Lenarta, Burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Krzysztofa Stachery oraz Prezesa KSWP Marka Miki, wyrazili nadzieję, że uczestnikom podobało się w naszym kraju i że znajomości tu zawarte przetrwają znacznie dłużej niż czas trwania projektu.