Miêdzynarodowa integracja

W II Liceum Ogólnokszta³c±cym im. Marii Sk³odowskiej-Curie odby³o siê spotkanie m³odzie¿y i nauczycieli w ramach finansowanego przez Uniê Europejsk± miêdzynarodowego projektu ERASMUS PLUS: ?APPLES-Applying Practices for Productive Learning of Enterpreneurial Skills?-?Praktyczna nauka bycia przedsiêbiorczym?. Nauczycielami odpowiedzialnymi za realizacjê przedsiêwziêcia by³y Ma³gorzata ¦witakowska i Jolanta Kozubska.

G³ówne cele projektu to: promowanie przedsiêbiorczo¶ci w¶ród m³odych ludzi przez praktyczne dzia³ania, rozwijanie innowacyjno¶ci, kreatywno¶ci, pewno¶ci siebie, odpowiedzialno¶ci za w³asne dzia³ania, umiejêtno¶ci podejmowania dzia³añ zmierzaj±cych do w³asnego rozwoju oraz przygotowanie m³odzie¿y do zaistnienia w przysz³o¶ci na europejskim rynku pracy.

Uczestnikami s± nastêpuj±ce kraje: Polska, Niemcy, W³ochy, Portugalia, Chorwacja, Grecja, Litwa. Odby³y siê ju¿ trzy spotkania: w Niemczech, Chorwacji i na Litwie. Realizacja projektu w Polsce przebiega³a w dniach od 25 wrze¶nia 2016 do 01 pa¼dziernika 2016.

Polskê odwiedzili nastêpuj±cy uczestnicy projektu: Niemcy (2 nauczycieli i 3 uczniów), Grecja (4 nauczycieli i 5 uczniów), Chorwacja (2 nauczycieli i 3 uczniów), Portugalia (4 nauczycieli i 3 uczniów), W³ochy (2 nauczycieli i 3 uczniów) i Litwa (2 nauczycieli i 3 uczniów).

Program wizyty grupy miêdzynarodowej w Polsce skupia³ siê, zgodnie z za³o¿eniami projektu, na rozpowszechnianiu zdrowego trybu ¿ycia i rozwijaniu przedsiêbiorczo¶ci. Przygoda rozpoczê³a siê w Warszawie, gdzie uczestnicy wziêli udzia³ w wyk³adzie na temat zdrowego od¿ywiania. Wyk³ad zosta³ przeprowadzony przez dietetyka, absolwenta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wiêkszo¶æ realizowanych zadañ odbywa³a siê w grupach miêdzynarodowych.

W ramach dnia przedsiêbiorczo¶ci uczestnicy odwiedzili KSWP, gdzie poznali historiê powstania oraz zakres dzia³alno¶ci instytucji. Mieli równie¿ mo¿liwo¶æ przeprowadzania wywiadów na temat dba³o¶ci o zdrowie w miejscu pracy oraz funkcjonowania firmy. Przeprowadzili rozmowy z pracownikami Sanepidu, Banku PKO, Urzêdu Miasta i II Liceum Ogólnokszta³c±cego. Wa¿nymi punktami programu by³ równie¿ udzia³ m³odych w nagrywaniu wideo sportowego promuj±cego zdrowy tryb ¿ycia. W tym celu odwiedzili kort tenisowy i szko³ê tañca oraz miejscowy klub karate KYOKUSHIN, a tak¿e szko³ê jogi. Opracowali równie¿ ulotkê informacyjn± zawieraj±c± zasady dobrze przeprowadzonej rozmowy o pracê. Oprócz pracy w grupach miêdzynarodowych, uczestnicy mieli równie¿ okazjê zobaczenia atrakcji naszej stolicy i regionu. Pierwszego dnia pobytu w Warszawie zwiedzili Stare Miasto i Zamek Królewski. W Koñskich i w Sielpi zapoznali siê z histori± regionu. Prawdziw± atrakcj± by³a równie¿ wizyta w Sandomierzu i wêdrówka Sandomierskim Szlakiem Jab³kowym oraz spacer po centrum Kielc.

Pobyt grupy miêdzynarodowej w Koñskich zakoñczy³ siê uroczystym lunchem w restauracji Astoria, gdzie m³odzie¿ otrzyma³a certyfikaty uczestnictwa oraz skromne upominki promuj±ce nasz region.

Koordynator projektu Ruth Schreckenberg, goszcz±ca ostatni raz w naszym mie¶cie 10 lat temu, wyrazi³a wielkie uznanie dla zmian, jakie zasz³y w Polsce od momentu jej wej¶cia do Unii Europejskiej. Zaproszeni na zakoñczenie projektu przedstawiciele lokalnych w³adz w osobach: Starosty Koneckiego Bogdana Sobonia, Wicestarosty Andrzeja Lenarta, Burmistrza Krzysztofa Obratañskiego, Naczelnika Wydzia³u Polityki Spo³ecznej, O¶wiaty i Zdrowia Krzysztofa Stachery oraz Prezesa KSWP Marka Miki, wyrazili nadziejê, ¿e uczestnikom podoba³o siê w naszym kraju i ¿e znajomo¶ci tu zawarte przetrwaj± znacznie d³u¿ej ni¿ czas trwania projektu.