NASZE ODZNACZENIA I PROJEKTY

SZKO£A Z KLAS¡

url

„Szko³a z klas±. Czytam, my¶lê, dzia³am”
to propozycja otwarta dla wszystkich szkó³, tak¿e tych, które nie bra³y udzia³u w naszej akcji. Oczywi¶cie, nasze szko³y z klas± zachêcamy szczególnie gor±co. Regulamin i warunki uczestnictwa podajemy na tej stronie WWW – stopniowo bêdziemy umieszczaæ kolejne wskazówki merytoryczne oraz przyk³ady.

W trzecim roku akcji chcemy zachêciæ nauczycieli, by skupili siê na rozwijaniu u swych uczniów trzech umiejêtno¶ci, których m³odzi Polacy potrzebuj± najbardziej: czytam, my¶lê, dzia³am (lego, cogito, ago).

Dlaczego LEGO? (Czytam)
Czytanie ze zrozumieniem to wed³ug wielu podstawowa umiejêtno¶æ, jak± szko³a ma daæ swoim wychowankom. Tymczasem z badañ porównawczych wiemy, /…/

Dlaczego COGITO? (My¶lê)
 My¶lenie twórcze, krytyczne i naukowe w XXI wieku nie jest ju¿ domen± naukowców czy artystów, staje siê warunkiem ¿yciowego powodzenia. Od ucznia, studenta, pracownika, menad¿era wymaga siê samodzielno¶ci w my¶leniu i dzia³aniu, gotowo¶ci do zmian, ci±g³ego uczenia siê /…/

Dlaczego AGO? (Dzia³am)
Dzia³anie obywatelskie, spo³eczne. Edukacja nie mo¿e ograniczaæ siê do rozwijania sprawno¶ci podporz±dkowanych indywidualnej karierze. Solidarno¶æ – kiedy¶ przedmiot naszej dumy i to¿samo¶ci – staje siê powoli pojêciem historycznym. Szko³a musi rozwijaæ wra¿liwo¶æ spo³eczn±, umiejêtno¶æ wspó³pracy /…/

¼ród³o: http://lca.szkolazklasa.pl/13.xml

SZKO£A ODKRYWCÓW TALENTÓW

KLUB SZKÓ£ UNICEF

Klub Szkó³ UNICEF to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem w¶ród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebuj±cym dzieciom na ¶wiecie. Szko³y nale¿±ce do Klubu nie tylko uczestnicz± w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale tak¿e organizuj± dzia³ania zaplanowane na dany rok szkolny. Ka¿dego roku harmonogram prac ulega zmianie ? raz zapraszamy Pañstwa do uczczenia wa¿nych dni miêdzynarodowych, innym razem proponujemy organizacjê w szkole specjalnych wydarzeñ. Zawsze jednak przy¶wieca nam ten sam cel ? budzenie ¶wiadomo¶ci uczniów i kszta³towanie postawy propomocowej.

¼ród³o: https://www.unicef.pl/Wspolpraca-ze-szkolami/Klub-Szkol-UNICEF

BRITISH COUNCIL

British Council jest instytucj± reprezentuj±c± Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Pó³nocnej w zakresie wspó³pracy kulturalnej i edukacyjnej.

Umo¿liwiamy nawi±zywanie kontaktów oraz wymianê wiedzy, pomys³ów i do¶wiadczeñ pomiêdzy Wielk± Brytani± a innymi krajami. Jeste¶my obecni w ponad 100 krajach na ca³ym ¶wiecie.

Realizujemy swoje cele w wielu obszarach. W Polsce prowadzimy dzia³alno¶æ edukacyjn± poprzez nauczanie jêzyka angielskiego w renomowanych centrach jêzykowych i szko³ach partnerskich w Warszawie, Krakowie i Wroc³awiu oraz wspó³pracê z ogólnopolsk± sieci± bibliotek partnerskich i o¶rodków egzaminacyjnych oferuj±cych szeroki zakres brytyjskich egzaminów jêzykowych i zawodowych. Prowadzimy równie¿ szereg projektów kulturalnych, edukacyjnych i spo³ecznych, których celem jest dzielenie siê twórczymi ideami i osi±gniêciami Zjednoczonego Królestwa oraz udostêpnianie Polakom wiedzy i umiejêtno¶ci pomocnych w jednocz±cej siê Europie.

Warszawa by³a jednym z pierwszych piêciu miast na ¶wiecie, w których powsta³y placówki zagraniczne British Council.

Jeste¶my cz³onkiem EUNIC Warszawa oraz EUNIC Kraków (Europejskie Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury). EUNIC jest organizacj±, przez któr± narodowe instytuty kultury pañstw europejskich, posiadaj±ce sta³e przedstawicielstwo w Warszawie i Krakowie, wspó³pracuj± ze sob± w celu tworzenia i rozwoju niepowtarzalnych projektów oraz inicjatyw kulturalnych.”

¼ród³o: http://www.britishcouncil.pl/o-nas

Certificate - II Liceum Ogólnokszta³c±ce

„International School Award jest presti¿owym certyfikatem, który szko³a lub przedszkole otrzymuje za wprowadzenie do programu nauczania zagadnieñ miêdzynarodowych i rozwijanie wspó³pracy ze szko³ami w innych krajach. Jest form± uznania i akredytacji dla szkó³ i przedszkoli, które maj± ju¿ osi±gniêcia w tej dziedzinie oraz form± zachêty dla instytucji, które jeszcze takiej wspó³pracy nie podjê³y. Celem przygotowañ do uzyskania certyfikatu jest rozwój placówki oraz indywidualny rozwój uczniów, nauczycieli i kierownictwa, za¶ sam certyfikat wzbogaca ofertê szko³y.

O przyznanie International School Award mog± ubiegaæ siê przedszkola, szko³y podstawowe i ponadpodstawowe.

Istniej± trzy rodzaje certyfikatu:
? podstawowy (na czas nieograniczony), który potwierdza gotowo¶æ szko³y do wprowadzenia do programu nauczania zagadnieñ miêdzynarodowych oraz za¶wiadcza o ¶wiadomo¶ci globalnej tematyki w¶ród uczniów i nauczycieli;
? ¶rednio-zaawansowany (na czas nieograniczony), który potwierdza rozwijanie wspó³pracy miêdzynarodowej przez szko³ê i za¶wiadcza o zwiêkszeniu umiejêtno¶ci krytycznej refleksji na temat zagadnieñ miêdzynarodowych w¶ród uczniów i nauczycieli;
? akredytacja International School Award (na trzy lata), która potwierdza w³±czenie zagadnieñ miêdzynarodowych do programu nauczania, zachêca uczniów i nauczycieli do podejmowania dzia³añ zwi±zanych z globalnymi wyzwaniami oraz potwierdza etos placówki jako ¶wiadomej globalnych zagadnieñ.”

¼ród³o: http://www.britishcouncil.pl/o-nas/prasa/program-dla-szkol-aktywnych-w-dziedzinie-miedzynarodowej

II LO otrzyma³o pe³n± akredytacjê 2 pa¼dziernika 2014.