Pierwsza Dama w naszej szkole

8 kwietnia 2016 roku mieli¶my okazjê go¶ciæ w murach naszego liceum Ma³¿onkê Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pani± Agatê Kornhauser-Dudê.
Obecno¶æ Pierwszej Damy by³a zwi±zana z dzia³aniami, które jako szko³a podejmujemy w ramach wspó³pracy z Fundacj± ¦wiêtego Miko³aja. Ju¿ od kilku lat w naszym liceum organizowane s± bowiem akcje, których celem jest zbiórka pieniêdzy na rzecz zdolnych, ale niezamo¿nych uczniów uczêszczaj±cych do II LO. Nasza aktywno¶æ zosta³a doceniona i w grudniu ubieg³ego roku na gali konkursu ?Solidarna Szko³a? otrzymali¶my specjalne wyró¿nienie- honorowy tytu³ ?Solidarna Szko³a 2015. Wrêczy³a je wówczas Pani Agata Kornhauser- Duda, która wówczas objê³a swym patronatem to wydarzenie. Wtedy te¿ przyjê³a zaproszenie do naszej szko³y. Mo¿na zatem powiedzieæ, ¿e jej wizyta by³a pewnego rodzaju kontynuacj± tamtego spotkania.

Pierwsza Dama najpierw wziê³a udzia³ w spotkaniu z nauczycielami, z którymi rozmawia³a m.in. o promowaniu przez bibliotekê szkoln± czytelnictwa w ¶rodowisku lokalnym, o systemie edukacji, projektach realizowanych przez szko³ê oraz o dzia³alno¶ci charytatywnej. Polonistki, pani Katarzyna Kordel i pani Joanna Wo³czyñska przedstawi³y historiê szko³y, podkre¶laj±c, ¿e II LO powsta³o na bazie szko³y pedagogicznej. Nauczycielki zaprezentowa³y bazê dydaktyczn± liceum i spektakularne sukcesy uczniów. Wyst±pieniu humanistek towarzyszy³o motto: ??Bramy m±dro¶ci nigdy nie bywaj± zamkniête?. Po spotkaniu z gronem pedagogicznym, Pierwsza Dama zosta³a przywitana przez m³odzie¿, której przewodniczy³ Pawe³ Sosnowski. Uczniowie zadawali Prezydentowej pytania dotycz±ce jej zainteresowañ, a tak¿e te zwi±zane z ¿yciem w Pa³acu Prezydenckim.
Nastêpnie Pani Agata Kornhauser-Duda przeprowadzi³a dla wybranych uczniów z poszczególnych klas lekcjê jêzyka niemieckiego po¶wiêcon± wolontariatowi. Po zakoñczeniu lekcji, która minê³a niezwykle szybko, wszyscy zgodnie podkre¶lali profesjonalizm Pierwszej Damy jako nauczyciela germanisty.
W czasie, gdy trwa³a lekcja, w sali gimnastycznej odbywa³a siê czê¶æ oficjalna, w której uczestniczy³y osoby zaprzyja¼nione ze szko³±, w ró¿ny sposób wspieraj±ce podejmowane przez ni± inicjatywy oraz nauczyciele i uczniowie. Pani Agnieszka Wo¼niak, pe³ni±ca funkcjê koordynatora programu stypendialnego Fundacji ¦wiêtego Miko³aja, wyja¶ni³a wszystkim zebranym cele oraz zasady jego funkcjonowania. Podsumowa³a tak¿e dotychczasowe osi±gniêcia. Zgromadzeni na sali mieli okazjê obejrzeæ film, przygotowany przez Pana dr Macieja Mi¿ejewskiego, popularyzuj±cy projekt Azymut Liceum, którego jeste¶my uczestnikami. Pani Dyrektor wrêczy³a statuetki ?Przyjaciela Szko³y?. Podziêkowa³a wszystkim go¶ciom za ich ¿yczliwo¶æ, zrozumienie potrzeb naszej szko³y. Podkre¶li³a, ¿e to w³a¶nie dziêki ich ?otwartym sercom? mo¿liwa sta³a siê realizacja celów, przedsiêwziêæ, które z pewno¶ci± umo¿liwiaj± bardziej efektywne kszta³cenie uczniów i przyczyniaj± siê do rozwoju placówki. Honorowym go¶ciem gali by³a oczywi¶cie Pani Agata Kornhauser- Duda, która do³±czy³a do wszystkich zaraz po przeprowadzonej lekcji. Kolejnym punktem wizyty Pierwszej Damy w szkole by³o bowiem obejrzenie spektaklu profilaktycznego pt. ?Hej Ty!?. Zosta³ on przygotowany przez szkolny zespó³ teatralny ?Lustro? , którym opiekuje siê polonistka, Pani Ewa Paszyñska. Porusza³ on aktualny w obecnych czasach problem ?hejtowania? w Internecie.
Po przedstawieniu Pierwsza Dama podkre¶la³a widoczne zaanga¿owanie naszej szko³y w edukacjê i akcje spo³eczne. Otrzymali¶my zaproszenie do Pa³acu Prezydenckiego, które Pani Dyrektor bez wahania przyjê³a. Mamy nadziejê, ¿e nie by³a to ostatnia taka wizyta w naszej szkole.