Szkoła Dialogu

Przez ostatnie trzy miesiące uczniowie naszej szkoły mieli okazję brać udział w spotkaniach, których inicjatorem jest warszawska Fundacja Forum Dialogu, a honorowym patronem Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podczas zajęć uczestnicy – ochotnicy z klas: I b, I c i II c, zapoznali się z historią koneckich Żydów, ich kulturą i zwyczajami. ,,Szkoła Dialogu” to nie tylko poszerzenie naszej wiedzy, lecz także dobra zabawa oraz szansa, aby lepiej poznać rówieśników.

Niesamowitym doświadczeniem była możliwość poznania siedmiu Żydów, którzy przyjechali do naszego miasta 7 maja 2015 r. z Londynu i Manchesteru. Z pewnością czas spędzony w Końskich był dla nich ciekawym przystankiem w dalszej podróży po Polsce. Goście byli pod wrażeniem naszego zaangażowania w to przedsięwzięcie, a dla nas rozmowa z nimi była możliwością do wymiany informacji i ćwiczenia języka angielskiego.

Jedną z najciekawszych części warsztatów była praca nad zorganizowaniem wycieczki ,,Śladami koneckich Żydów” , w ramach której uczniowie naszej szkoły będą pokazywać grupie zaproszonych gimnazjalistów miejsca związane z losami Żydów. Odbędzie się ona 2 czerwca 2015 r. Zwieńczeniem projektu będzie festiwal w Domu Kultury w Końskich. Natomiast jego kulminacyjną częścią będzie przedstawienie przygotowane przez uczennice klasy humanistycznej według ich autorskiego scenariusza co dowodzi, że zajęcia były również okazją do rozwijania talentów.

Warsztaty stanowiły dla nas inspirujące doświadczenie. Uświadomiliśmy sobie, jak ważnym ośrodkiem życia były Końskie dla Żydów i czujemy się zaszczyceni, że byliśmy częścią tego wydarzenia.

Anna Janus i uczniowie uczestniczący w warsztatach dziękują wszystkim, którzy wspierali tę inicjatywę przychylnością i wyrozumiałością.