Transplantacja – jestem na Tak

Dnia 17 listopada 2016 r. uczniowie klas: II A1, III A1 i III D naszej szko³y brali udzia³ w konferencji Transplantacja – jestem na Tak. Program edukacyjny dla szkó³, zorganizowanej przez ¦wiêtokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Stowarzyszenie Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej oraz Wydzia³ Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Konferencjê rozpoczê³a emisja bardzo wzruszaj±cego filmu ?Operacja ¯ycie?. O idei przeszczepiania narz±dów, jej spo³ecznych i prawnych aspektach, diagnostyce ¶mierci mózgu oraz stanowisku Ko¶cio³a opowiadali koordynatorzy transplantacyjni Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach: mgr Wies³awa Saladra i neurochirurg dr Igor Szyd³owski, a tak¿e koordynatorzy transplantacyjni ze Szpitala Klinicznego Dzieci±tka Jezus w Warszawie: mgr Edyta Karpeta i mgr £ukasz Górski. Wyk³ad Kontrowersje wokó³ tematyki ¶mierci mózgu, stan obecny i przysz³o¶æ transplantologii w Polsce wyg³osi³ dr hab. n. med. Maciej Kosieradzki. W spotkaniu tak¿e wziê³a udzia³ Pani Agnieszka, która ¿yje z przeszczepion± nerk± i jest ¿ywym dowodem na to, jak g³êboki sens ma transplantologia. Grup± uczniów opiekowali siê nauczyciele: p. Marlena Bernacka – Pluta, p. Ewa Król – Zmieniecka oraz p. Piotr Wojna.