Wyprawa terenowa przyrodników

Po nocnych i tropikalnych edukacyjnych eskapadach klas biologiczno-chemicznych i akademickich uczniowie klas IA i ID poznawali najbli¿sze okolice. 11 kwietnia 2017 uczestniczyli w Kieleckim Tournee Geologicznym, czyli zajêciach terenowych na ¦lichowicach, zorganizowanych przez Geopark Kielce. Ich celem by³o podniesienie poziomu wiedzy o dziedzictwie geologicznym województwa ¶wiêtokrzyskiego, zapoznanie siê z formami ochrony przyrody, poznanie procesów geologicznych kszta³tuj±cych powierzchniê Ziemi. Rezerwat Skalny   im. Jana Czarnockiego obfituje w podrêcznikowe przyk³ady form tektonicznych: fa³d obalony i fa³d le¿±cy, uformowanych w wapieniach i wapieniach marglistych dewonu górnego. Ochron± objêta jest równie¿ ro¶linno¶æ: murawy kserotermiczne oraz berberys, wisienka stepowa i dzika ró¿a. Po zajêciach w terenie uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu ?Azyl?. Organizatorami wycieczki byli nauczyciele: mgr Marlena Bernacka Pluta, mgr Ewa Król- Zmieniecka, mgr Alicja Soba¶, mgr Joanna Wo³czyñska.

W dniu 24.02.2017 grupa uczniów z klasy IA1, realizuj±cej program z zakresu biologii akademickiej, wziê³a udzia³ w zajêciach edukacyjnych na Uniwersytecie £ódzkim. Uczniowie byli s³uchaczami wyk³adu wyg³oszonego przez prof. K. Dzitko ? ?Nieproszeni go¶cie czyli obcy wewn±trz nas?. Uczestniczyli równie¿ w zajêciach warsztatowych w Zak³adzie Immunobiologii Bakterii pod kierunkiem dr M. Moryl – ?Podejrzeæ niewidzialne czyli mikroby pod lup±?. Organizatork± wyjazdu by³a p.Lucyna Janiszewska.

Noc Biologów na UJK
W tê jedn± noc ka¿dy z nas móg³ staæ siê naukowcem, przyrodnikiem, a nawet detektywem. W Noc Biologów mogli¶my poznaæ z bliska m.in. tajemnice naszych ptaków, nauczyæ siê rozpoznawaæ ¶wiêtokrzyskie drzewa, dowiedzieæ siê, co kryje tajemniczy ¶wiat ro¶linnych zwi±zków i dlaczego doro¶li pal± papierosy. Naukowcy wyja¶niali nam, z czym zmaga siê alergik i czy warto siê szczepiæ.
W dniu 13.01.2017 uczniowie klas II D, I D, IA1, II A1 (profil biologiczno-chemiczny i klasa akademicka ) uczestniczyli w zajêciach edukacyjnych na UJK w Kielcach w ramach Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Brali udzia³ w zajêciach laboratoryjnych, warsztatach i otwartych wyk³adach z zakresu ró¿nych dziedzin biologii, m.in. ?Zagro¿enia ekosystemów le¶nych przez kornika drukarza?- prowadzonego przez dr hab. Andrzeja Borkowskiego, ?Znaczenia biobanków we wspó³czesnej medycynie ? RCNC?- prowadzonego przez dr in¿. Ma³gorzatê Witoñ . Wyjazd zorganizowali nauczyciele: mgr Lucyna Janiszewska, mgr Ewa Król- Zmieniecka, mgr Piotr Wojna.

Tym razem uczniowie klasy ID zmienili klimat i w grudniowy poranek uczestniczyli w lekcji biologii w tropikalnych warunkach ³ódzkiej palmiarni. Zajêcia dotyczy³y ró¿norodno¶ci budowy narz±dów wegetatywnych ro¶lin i ich funkcji. Nastêpnie uczestniczyli w zajêciach Instytutu Kreatywnej Biologii (IKB) na ³ódzkim uniwersytecie.
Czy istnienie systemów ?szyfrowania? w przyrodzie ogranicza siê wy³±cznie do ?krytycznych? okresów w ewolucji ¿ycia ? do jego stadiów pocz±tkowych i wspó³czesnych (koñcowych)? To pytanie rozszyfrowywa³ nam prof. dr hab. J. Maszewski z Katedry Cytofizjologii U£ podczas wyk³adu ?Kody ¿ycia? w ramach projektu Wydzia³u Biologii i Ochrony ¦rodowiska U£, skierowanego do uczniów szkó³ gimnazjalnych i liceów. By³a to próba zaprzeczenia tej hipotezie, wykazania ewolucji kodów ¿ycia, ich wielo¶ci i ró¿norodno¶ci. Omówione by³y takie zagadnienia jak: samoorganizacja materii i emergencja, kod genetyczny i jego pojemno¶æ informatyczna, zjawiska epigenetyczne, formowanie siê struktur komórkowych i tkankowych, kod neuronalny.
Aby za¿yæ nieco kultury na najwy¿szym poziomie, obejrzeli¶my musical Jesus Christ Superstar w Teatrze Muzycznym w £odzi. Oczywi¶cie spektakl zakoñczy³ siê owacj± na stoj±co i bisami. Wycieczkê zorganizowali nauczyciele: mgr Ewa Król- Zmieniecka i mgr Piotr Wojna.