Aleksander £yczek laureatem LVIII Olimpiady Astronomicznej !

Z przyjemno¶ci± informujemy, ¿e uczeñ naszej szko³y Aleksander £yczek (III A1) zosta³ laureatem LVIII Olimpiady Astronomicznej. ¦wietny wynik w zawodach fina³owych (czwarte miejsce w kraju !)  sprawi³, ¿e Olek bêdzie reprezentowa³ Polskê w IX Miêdzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki, która odbêdzie siê w Indonezji (w mie¶cie Semarang ) latem 2015 r.

Tytu³ laureata Olimpiady Astronimicznej gwarantuje wstêp na wiêkszo¶æ wydzia³ów matematyczno-fizyczno-technicznych w Polsce z pominiêciem procedury rekrutacyjnej. Wszyscy laureaci otrzymali teleskopy Sky-Watcher Dobson 200/1200.

Do sukcesu ucznia oprócz jego wielkiego talentu, pasji i du¿ej ilo¶ci efektywnej, niekoniecznie ciê¿kiej pracy, przyczyni³y siê wyjazdy na obozy naukowe i seminaria prowadzone przez Klub Astronomiczny Almukantarat.

Nauczycielem ucznia jest dr Agnieszka Wojtaszek-Szwarc.

Olkowi i jego opiekunom serdecznie gratulujemy i ¿yczymy dalszych sukcesów, a w szczególno¶ci tych astronomicznych osi±gniêtych na pó³kuli po³udniowej.

Ogólnopolska Olimpiada Astronomiczna odby³a siê ju¿ po raz 58. Tematyka konkursu dotyczy astronomii, fizyki i astronomicznych aspektów geografii. Fina³owe zmagania z udzia³em 21 uczniów z ca³ej Polski odby³y siê miêdzy 5 a 8 marca w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Miko³aja Kopernika w Chorzowie. Oprócz zadañ teoretycznych uczestnicy musieli przeprowadziæ samodzieln± obserwacjê astronomiczn±. Znajomo¶ci± wygl±du nieba popisali siê pod sztucznym niebem planetarium. Do wysokiego wyniku niezbêdne by³o opanowanie przez Olka zagadnieñ z zakresu fizyki i astronomii wykraczaj±cych poza program szkolny oraz bieg³a znajomo¶æ warsztatu matematycznego (np. funkcje cyklometryczne, rachunek ró¿niczkowy i ca³kowy, rachunek b³êdów, umiejêtno¶æ stosowania rachunków przybli¿onych. )

Poni¿ej przyk³ad zadania fina³owego (zadanie nr 1).

Dla dwóch gwiazd ci±gu g³ównego o typie widmowym zbli¿onym do typu S³oñca wyznaczono obserwowan± wielko¶æ gwiazdow± w barwie V i wska¼nik barwy (B?V): Gwiazda 1: 18,03 V i 18,45 B-V. Gwiazda 2: 0,69 V i 1,33 B-V.
Wyznacz odleg³o¶ci do obu gwiazd. Wiedz±c, ¿e jedna z gwiazd znajduje siê w gwiazdozbiorze £abêdzia, a druga ? w Wielkiej Nied¼wiedzicy oraz, ¿e ekstynkcja w barwie V, AV = 0,75 AB, gdzie AB jest ekstynkcj± w barwie B, wska¿ tê gwiazdê, która znajduje siê w £abêdziu. Odpowied¼ uzasadnij. Do zadania za³±czona zosta³a tabela zale¿no¶ci miêdzy typem widmowym a wska¼nikiem barwy (B-V) dla gwiazd ró¿nych klas jasno¶ci …

GRATULACJE !