APPLES – Nauka przedsiêbiorczo¶ci poprzez praktykê w Niemczech

W dniach 06.12. – 12.12.2015r. w Andernach w Niemczech odby³o siê pierwsze miêdzynarodowe spotkanie w ramach projektu  ?APPLES – Applying Practices for Productive Learning of Entrepreneurial Skills?, wspó³finansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Wziêli w nim udzia³ uczniowie z W³och, Chorwacji, Litwy, Portugalii, Grecji, Niemiec, a tak¿e trzy uczennice z naszej szko³y: Klaudia Góral, Kinga Ciupa, Aleksandra Dajer wraz z koordynatorami projektu Ma³gorzat± ¦witakowsk± i Jolant± Kozubsk±.

Uczniowie uczestniczyli w ró¿nego rodzaju zajêciach. Poznawali zasady stworzenia w³asnej  firmy w Niemczech i innych krajach Europy, mieli mo¿liwo¶æ porównania wysoko¶ci podatków, zwracali uwagê na niezbêdne do za³o¿enia firmy formalno¶ci oraz szacowali  czas potrzebny na uruchomienie w³asnej dzia³alno¶ci. Okaza³o siê, i¿ najszybciej mo¿na to zrobiæ w Niemczech, za¶ najwiêcej czasu zajmie to na Litwie – ponad 2 miesi±ce.
Du¿e zainteresowanie budzi³o spotkanie z m³odym przedsiêbiorc± niemieckim, który opowiada³ o wa¿nych aspektach prowadzenia w³asnej firmy, a tak¿e ankietowanie w³a¶cicieli sklepów i konsumentów.
W ostatnim dniu uczniowie zorganizowali miêdzynarodowy sklep, w którym oferowali ró¿norodne produkty z jab³ek. Sklep wzbudza³ ogromne zainteresowanie w¶ród m³odzie¿y niemieckiej. Podczas projektu uczniowie pracowali ca³y czas w miêdzynarodowych grupach, co pozwoli³o im zintegrowaæ siê i poprawiæ umiejêtno¶ci jêzykowe. Mieli do wykonania wiele ciekawych zadañ.

Aby uatrakcyjniæ uczestnikom pracê i maksymalnie wykorzystaæ czas pobytu, koordynatorzy zorganizowali dwie wycieczki. Celem pierwszej z nich by³o gospodarstwo znajduj±ce siê na wulkanie (na szczê¶cie u¶pionym). M³odzie¿ pozna³a tam wiele tajników uprawiania ro¶lin, zobaczy³a jak wygl±daj± specjalne ,,hotele” dla dzikich zwierz±t i insektów, a tak¿e nauczy³a siê przyrz±dzania niezwykle smacznych pieczonych jab³ek.
W ramach drugiej wycieczki uczniowie zwiedzili Trier, najstarsze niemieckie miasto, podziwiaj±c piêkno zabytków i bogactwo zbiorów muzealnych, obejmuj±cych eksponaty pochodz±ce nawet z czasów rzymskich.
Uczniowie mieszkali u niemieckich rodzin, co pozwoli³o im lepiej poznaæ lokaln± kulturê. Wszyscy zadowoleni z tej niezwyk³ej przygody z chêci± spotkaliby siê ponownie. By³a to ciekawa forma rozwijania zainteresowañ i talentów oraz wspierania przedsiêbiorczo¶ci m³odzie¿y.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA