LICEALI¦CI W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM-EUROSCOLA 2018

W dniu 24.05.2018 grupa 24 uczniów wraz z opiekunami p.Ma³gorzat± ¦witakowsk± i p.Izabel± Zapa³± wziê³a udzia³ w wyje¼dzie do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu we Francji. Wyjazd  by³ nagrod± za zajêcie 5 miejsca w kraju w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej. Opiekê merytoryczn± nad konkursem sprawowa³a Ma³gorzata ¦witakowska. Uczniowie spotkali siê w Parlamencie z kolegami z 22 krajów Unii Europejskiej. Na jeden dzieñ wcielili siê w rolê parlamentarzystów i dyskutowali w miêdzynarodowych grupach roboczych na wa¿ne dla m³odzie¿y tematy:

• ¦rodowisko naturalne i energia ze ¼róde³ odnawialnych- jak wspieraæ trwa³y rozwój
  • Bezpieczeñstwo i prawa cz³owieka- czy mo¿na ograniczyæ prawa cz³owieka, je¶li w grê wchodzi bezpieczeñstwo
  • 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego- czy mo¿na promowaæ ró¿norodno¶æ kulturow± Europy
  • Przysz³o¶æ Europy- jak j± sobie wyobra¿am
  • Migracja i integracja- jak± rolê powinna odgrywaæ Europa w tej dziedzinie
  • Zatrudnienie ludzi m³odych- wyzwanie dla Europy

Patrycja Godzisz przedstawia³a szko³ê  na forum miêdzynarodowym. Mówi³a miêdzy innymi o tym co wyró¿nia nasze liceum- wspó³pracy z uczelniami wy¿szymi i miêdzynarodowe projekty.

Ma³gorzata ¦witakowska opowiedzia³a nauczycielom o projekcie finansowanym w ramach programu Erasmus + ?Migration matters?, gdy¿ tematyka projektu by³a zgodna z tematem dyskusji z przedstawicielami Parlamentu.

Wyjazd by³ ¶wietn± okazj± do zapoznania siê z szerszym dziedzictwem kulturowym Europy. Uczniowie jad±c do Strasburga zwiedzili Wiedeñ, Linz, Monachium, Tibingen, Muzeum Mercedesa -Stuttgart oraz Strasburg. Wszyscy byli zachwyceni zobaczonymi zabytkami.

Wyjazd przebieg³ w bardzo mi³ej i sympatycznej atmosferze.