Szko³a Dialogu

Przez ostatnie trzy miesi±ce uczniowie naszej szko³y mieli okazjê braæ udzia³ w spotkaniach, których inicjatorem jest warszawska Fundacja Forum Dialogu, a honorowym patronem Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podczas zajêæ uczestnicy – ochotnicy z klas: I b, I c i II c, zapoznali siê z histori± koneckich ¯ydów, ich kultur± i zwyczajami. ,,Szko³a Dialogu? to nie tylko poszerzenie naszej wiedzy, lecz tak¿e dobra zabawa oraz szansa, aby lepiej poznaæ rówie¶ników.

Niesamowitym do¶wiadczeniem by³a mo¿liwo¶æ poznania siedmiu ¯ydów, którzy przyjechali do naszego miasta 7 maja 2015 r. z Londynu i Manchesteru. Z pewno¶ci± czas spêdzony w Koñskich by³ dla nich ciekawym przystankiem w dalszej podró¿y po Polsce. Go¶cie byli pod wra¿eniem naszego zaanga¿owania w to przedsiêwziêcie, a dla nas rozmowa z nimi by³a mo¿liwo¶ci± do wymiany informacji i æwiczenia jêzyka angielskiego.

Jedn± z najciekawszych czê¶ci warsztatów by³a praca nad zorganizowaniem wycieczki ,,¦ladami koneckich ¯ydów? , w ramach której uczniowie naszej szko³y bêd± pokazywaæ grupie zaproszonych gimnazjalistów miejsca zwi±zane z losami ¯ydów. Odbêdzie siê ona 2 czerwca 2015 r. Zwieñczeniem projektu bêdzie festiwal w Domu Kultury w Koñskich. Natomiast jego kulminacyjn± czê¶ci± bêdzie przedstawienie przygotowane przez uczennice klasy humanistycznej wed³ug ich autorskiego scenariusza co dowodzi, ¿e zajêcia by³y równie¿ okazj± do rozwijania talentów.

Warsztaty stanowi³y dla nas inspiruj±ce do¶wiadczenie. U¶wiadomili¶my sobie, jak wa¿nym o¶rodkiem ¿ycia by³y Koñskie dla ¯ydów i czujemy siê zaszczyceni, ¿e byli¶my czê¶ci± tego wydarzenia.

Anna Janus i uczniowie uczestnicz±cy w warsztatach dziêkuj± wszystkim, którzy wspierali tê inicjatywê przychylno¶ci± i wyrozumia³o¶ci±.