¯eromski i niepodleg³o¶æ

16 listopada 2018 r. uczniowie klasy II D uczestniczyli w spotkaniu po¶wiêconym obecno¶ci motywów niepodleg³o¶ciowych w literaturze, szczególnie w twórczo¶ci S. ¯eromskiego. Prelekcjê wyg³osi³ prof. Z. Adamczyk z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Spotkanie zorganizowane zosta³o przez Publiczn± Bibliotekê Miasta i Gminy w Koñskich i wpisuje siê w cykl odbywanych tam popularnonaukowych humanistycznych wyk³adów.

Mówca ukaza³ ró¿nice w pojmowaniu patriotyzmu przez twórców romantycznych i pozytywistycznych oraz m³odopolskich, do których zalicza siê S. ¯eromski. Przedstawi³ swój pogl±d na temat historiozofii autora Popio³ów, akcentuj±c dostrzegan± przez pisarza konieczno¶æ zmiany ¶wiadomo¶ci narodowej Polaków.

Wyk³ad cechowa³a, charakterystyczna dla prof. Adamczyka, dygresyjno¶æ, co pozwoli³o s³uchaczom na poszerzenie wiedzy nie tylko literackiej, ale równie¿ historycznej.

Opiekê nad uczniami sprawowa³y: p. Maria Mytkowska i p. Gra¿yna Stolarska – Dukat.

G.D.